حفظ کردن لغات انگلیسی یکی از سخت ترین کارهایی هست که یک زبان آموز اون رو انجام میده. اما یادگیری لغت بسیار بهتر از حفظ کردن طوطی وار لغات از روی کتاب هست. خود بنده به شخصه تا بحال هیچ کتاب لغتی رو نخوندم و حفظ نکردم ولی هیچ مشکلی با یادگیری لغات انگلیسی نداشتم و ندارم.

بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی چیست؟

در واقع چیزی به نام بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی وجود نداره و هر کس راه های مختلفی برای بهتر یاد گرفتن رو داره و در این مطلب سعی من این هست که انواع و اقسام راه ها رو خدمت شما عزیزان شرح بدم تا بهترین راه رو خودتون انتخاب کنید.

 

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق روش نسبت یا Linking:

روش نسبت یا Linking روش ابداعی بنده، علی اکبر عطائی، هست و این روشی هست که در کلاسها برای تدریس خیلی از لغات میشه از اون استفاده کرد. این روش الهام گرفته از سخن معلم بزرگ آلبرت اینشتین می باشد که می گوید ما هیچ چیز جدیدی را آموزش نمی دهیم. تنها چیزهایی را که شما قبلا می دانید را به شما نشان می دهیم. در روش یادگیری نسبت شما می بایست ذهن خود را از زبان مادری دور کنید. و هر کلمه ای را که یاد گرفتید، به چیزی که قبلا می دانید نسبت دهید و این چیز نباید یک کلمه ، یک چیز گنگ یا یک چیز غیر معمول باشد.

برای مثال

اگر می خواهید کلمه Greedy رو یاد بگیرید، مفهوم اون کلمه را یاد متوجه بشید، کسی که بیشتر و بیشتر می خواهد، این چیز می تواند پول، قدرت یا حتی غذا باشد. حالا کسی رو دور و بر خودتون پیدا کنید که بیشتر و بیشتر پول می خاد و هیچ مقداری کافی نیست، کسی رو پیدا کنید که قدرت بیشتر و بیشتری می خاد و کسی رو پیدا کنید که آدم پرخوری هست و با خودتون به انگلیسی بگید که اون شخص Greedy هست.حتما به نکته های پایین توجه کنید:

از کلمه های گنگی مثل my friend یا my teacher یا … که کاملا مشخص نیستند خودداری کنید.
حتما از نام شخص استفاده کنید.
حتما جمله رو برای خودتون دوباره بلند تکرار کنید و تصویر اون شخص رو توی اون حالت تجسم کنید.
با اینکار حالا شما یک Connection یا ارتباط توی ذهنتون برای کلمه Greedy با یک مفهوم و یک تصویر درست کردید. با این روش براحتی می تونید که کلمات بسیار زیادی رو توی ذهنتون حکاکی کنید.

این روش حفظ کردن لغت رو برای صفت ها امتحان کنید و سعی کنید که نزدیک ترین چیزی به شما که اون صفت رو داره توی ذهنتون بیارید و اون صفت رو برای اون شخص استفاده کنید. تجربه شخصی توی کلاسها این رو ثابت کرده که بعضی وقتا که بچه ها اون صفت رو یادشون نمیاد اون آدم رو به یادشون میارن و خود اون کلمه سریع توی ذهنشون میاد. امتحان کنید… میبینید که بهترین راه حفظ لغت در انگلیسی برای بعضی کلمات مثل صفات همین راه باشه.

 

حفظ کردن لغات انگلیسی به روش Detail

این روش هم از روشهای ابتکاری بنده، علی اکبر عطائی، در کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی می باشد. افعال یا اسم ها می تونن بصورت کلی یا بصورت مفصل یا جزئی باشند. فرض کنید Get dressed به معنای آماده شدن برای بیرون رفتن هست. Get dressed یک فعل کلی یا General هست. می دونید که خود لباس پوشیدن و آماده شدن مراحل مختلفی رو داره که ما تقریبا هیچ موقع بهشون فکر نمی کنیم ولی بعضی اوقات به اونها نیاز پیدا می کنیم برای مثال دکمه را بستن یا باز کردن، تا کردن آستین لباس، پیراهن رو داخل شلوار کردن، بستن بند کفش…

اسم های مثال بالا رو در نظر بگیرید:

آستین، بند کفش، دکمه، یقه لباس، پاشنه کفش، لباس راه راه/چهارخانه/ساده، لباس چروک ….


همونطور که دیدید یک فعل کلی که همه ما توی انگلیسی روزمره استفاده می کنیم تشکیل شده از اسم ها و فعل های خیلی بیشتری که اون کلمه رو شکل میدن. همین کار رو برای افعال یا اسامی کلی دیگه استفاده کنید و اونها رو به کوچکترین بخش ها بشکنید و ببینید که چقدر سریع دامنه لغت شما افزایش پیدا می کنه. یک نمونه رو برای شما برای کلمه Shirt انجام دادم که تصویر رو در قسمت بالا می بینید.

 

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق Pictionary


کلمه بالا غلط املایی نداره، کلمه Pictionary از ترکیب دو کلمه Picture + Dictionary تشکیل شده و همونطور که مشخصه از اسم، یک دیکشنری هست که بجای توضیحات کلمات از تصاویر استفاده کرده. حتما شما هم ضرب المثل پایین رو شنیدید:

A picture is worth a thousand words

یک تصویر به هزاران کلمه می ارزد.

چه زبان آموز مبتدی باشید، چه متوسطه و چه پیشرفته، داشتن یک Pictionary یک باید هست. حتی بایدتر از داشتن یک دیکشنری لغات معمول مثل Longman، Oxford یا حتی Webster. یکی از سختی هایی که زبان آموزان مبتدی با اون دست به گریبان هستن عادت نداشتن به کار با دیکشنری انگلیسی به انگلیسی هست که با داشتن یک دیکشنری تصویری این مشکل تا حد زیادی مرتفع میشه. از دیکشنری های موجود در بازار OPD یا Oxford Picture Dictionary یک انتخاب فوق العاده هست.

این کتاب با دسته بندی کلمات در گروه های مختلف کاری ناب و با کیفیت رو ارائه داده و تصاویر گویا و قابل هضم هستند. برای یادگیری تلفظ صحیح لغات یک عدد سی دی صوتی به همراه کتاب ارائه میشه که بر اساس صفحات ضبط شده اند و توی هر تراک شما کلمات مربوط به صفحه خاصی رو می شنوید که هم میتونه کمکی به Listening و هم کمکی برای تلفظ صحیح باشه. این روش هم بهتره راه یادگیری لغات انگلیسی مثل اسم ها هستند که به صورت دسته بندی شده میتونید اونها رو یاد بگیرید.

 

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق Word Family

شاید بهترین راه حفظ لغات انگلیسی پیشرفته، یادگیری کلمات درون خانواده آن لغت هست. این روش برای زبان آموزان Intermediate به بالا و مخصوصا برای شرکت کنندگان در امتحان TOEFL و آیلتس مناسب هست. یادگیری کلمات درون خانواده یک لغت به ما می تونه کمک کنه که راحت تر، متنوع تر و طبیعی تر صحبت کنیم. برای مثال فعل Receive رو در نظر بگیرید که فکر می کنم همه شما معنی اون رو بدونید “دریافت کردن چیزی”. حالا بریم سراغ کلماتی که درون خانواده این فعل هستند:

فعل

Receive

اسم

Receipt

اسم

Recipient

اسم

Reception

اسم

Receptionist

اسم

Receptacle

اسم

Receiver

صفت

Receptive

با دونستن تمام این کلمات درون خانواده خیلی راحت تر میشه یک مطلب رو به مخاطب رسوند و یا توی نوشتار انگلیسی از اون استفاده کرد.

حفظ کردن لغات انگلیسی در موضوعات مرتبط

یکی دیگر از راه های حفظ کردن لغات انگلیسی یادگیری آنها در یک موضوع هست. برای مثال اگر شما قرار باشه که یک سری لغت رو که اصلا به هم ارتباط ندارن حفظ کنید همه اونها به زودی از ذهن شما حذف میشن. اما به جاش این کار رو انجام بدید که لغات مرتبط به موضوعی رو با هم یاد بگیرید. برای مثال کلمات مرتبط به دادگاه رو در نظر بگیرید. اگر ما تمامی کلمات مرتبط به دادگاه رو بصورت کامل یاد بگیریم بخاطر ارتباطی که بین این کلمات وجود داره بیشتر و بیشتر در ذهن خواهد ماند.

بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی
4.2 (84.71%) 17 votes