مقالات

گرامر آنالیزی

گرامر آنالیزی یکی روش های یادگیری زبان انگلیسی می باشد که بر پایه استدلال می باشد. برخلاف باور عمومی، زبان نیز از قوانین و دستوراتی پیروی می کند که ورای مطالبی است که در کتاب های درسی یا کتاب های آموزشگاهی گنجانده شده است. چند بار تا بحال از استاد زبان خود پرسیده اید: “چرا این جمله را به این شکل گفتیم؟” و چند بار شده است که جوابی که شنیده اید این باشد: “آنها به این شکل صحبت می کنند. شما هم به این شکل صحبت کنید.” و یا “دلیل را نپرسید و کار خود را سخت نکنید.”؟

همه ما از وجود این قوانین در زبان با خبر هستیم و بطور ناخود آگاه یک سری آنها را می دانیم و استفاده می کنیم. در متد آنالیزی شما با 100% این قوانین آشنا خواهید شد و آنها در ذهن شما نقش خواهند بست و در ادامه روند یادگیری و یا حتی تدریس زبان، دیگر از کلمه “نمیدانم” استفاده نخواهید کرد.

نقاط مثبت گرامر آنالیزی

مانند تمامی متدهای تدریس موجود، در تدوین گرامر آنالیزی تلاش شده است که به بهترین شکل مفاهیم به زبان آموز آموخته شود که در این راه موفق به پوشش بسیاری از جاهای خالی شده ایم که به شرح زیر می باشند:

  • قدرت درک بسیار بسیار بالاتر از حد معمول (متن، آهنگ، فیلمهای به زبان اصلی)
  • قابلیت تصحیح خود (بدون نیاز به استاد)
  • حذف تفکر به زبان مادری (با جایگزینی کاربردهای زبانی)

برخلاف  متدهای تدریس EFL که برپایه زبان مادری بنا شده اند، در متد آنالیزی سعی بر این می باشد که زبان آموز با کمترین نیاز به زبان مادری، به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد. با داشتن این هدف در ذهن، در تدریس متد آنالیزی سعی شده که بجای ترجمه ، کلمه به کلمه و ،یا در حالت پیشرفته تر، ترجمه جمله به جمله، زبان آموز با کاربردهای زبانی آشنا شود و همه چیز را با دلیل و برهان بیاموزد. برای مثال معنای کلمه Very را در نظر بگیرید. اگر در ذهن شما این آمده که معنی Very می شود “خیلی”، چندان در اشتباه نیستید ولی مفهوم جمله زیر را حدس بزنید:

He died in this very room.

اینجا Very  به معنای “خیلی” نیست. ولی چرا شما نتوانستید معنای این جمله خیلی ساده را پیدا کنید. این اتفاق معمولی می باشد که برای همه ما اتفاق افتاده و می افتد و این صرفا بخاطر متدهای تدریس برپایه زبان مادری می باشند که زبان آموز را مجبور به حفظ و یادگیری کلمه بر اساس زبان مادری می کند.

در متد آنالیزی نه تنها ساختارها، بلکه کلمات و اصطلاحات نیز به روش کاربردی آموخته می شوند که بسیار ساده تر از حفظ کردن آنها می باشد. برای تدریس کلمه Very، استاد تنها به این اکتفا می کند که هرگاه بخواهیم بر روی یک کلمه، چه اسم، چه صفت، تاکید کنیم از Very استفاده می کنیم. برای مثال: It’s very hot در این جمله تاکید بر روی صفت یعنی داغ بودن می باشد. به یک مثال دیگر توجه کنید: She is very kind. در این مثال تاکید روی چیست؟ روی صفت یعنی مهربان بودن. در آخر به این مثال توجه کنید: He died in this very room. در این جمله تاکید روی چیست؟ درست حدس زدید… تاکید روی این اتاق است. حالا خودتان حدس بزنید:

It happened before my very eyes.

She sat on this very chair.

آیا حالا درک بهتری پیدا نکردید؟ حالا فکر کنید که شما این قابلیت ذهنی را برای اکثر کلمات و ساختارهای زبان یاد بگیرید و به قوانینی که صحبت کردن به انگلیسی را امکان پذیر می کنند تسلط پیدا کنید. فکر می کنید که در یک مدت کوتاه چه مقدار پیشرفت کنید؟

با یادگیری کامل این کاربردها شما می توانید نه تنها استاد خود باشید و همیشه اشتباهات خود را (بدون نیاز استاد) تصحیح کنید، بلکه با درک بسیار بالاتری متن های انگلیسی را می خوانید، آهنگ های انگلیسی را گوش می دهید و فیلمهای به زبان اصلی را تماشا می کنید.

منابع مورد استفاده در متد آنالیزی

در متد آنالیزی از منابع مختلفی در کنار منابع اصلی متد آنالیزی استفاده می شود که باعث عملکرد بهتر زبان آموز و تسریع روند یادگیری می شود. در حقیقت در متد آنالیزی هیچگونه محدودیت منبع وجود ندارد. بخاطر اینکه مطالب بصورت استدلالی آموخته می شوند، شما می توانید در فیلمها، آهنگها، متنهای تخصصی و غیر تخصصی این قوانین را ببینید و در ذهن خود آنها را حک کنید. منابع آموزشی کلاسها گلچینی از موارد مختلفی همچون فیلمها، کلیپ ها، فایلهای صوتی و یا متنها می باشند که در تدریس بکار می روند. برای تمرینات هم از بیش از 14 نوع تمرین مختلف برای تدریس موارد مختلف استفاده می شود که باعث فعالیت بالاتر ذهن و تسریع در یادگیری می شوند.

برنامه ریزی دوره ها

دوره های آنالیزی از سطح قبل ازمتوسطه آغاز می شود، بدین معنی که زبان آموزی در این دوره موفق خواهد بود که بتواند تا سطح بالاتر از مبتدی صحبت کند. برای تدریس زبان آموزان سطوح مقدماتی از کتاب های موجود استفاده می شود. در دوره های مختلف متد آنالیزی تمرکز بر روی موارد مختلفی می باشد که باعث می شود زبان آموز راحت تر بتواند با مفاهیم کنار بیاید. در هر دوره کتب و منابع مختلفی با زبان آموزان کار شده و روش کار در سطوح مختلف بر اساس نیاز زبان آموزان متفاوت می باشد.

برگزاری کلاس خصوصی یا گروهی آموزش زبان انگلیسی

دوره های آموزشی زبان انگلیسی با روش آنالیزی در مدت ۷ سال گذشته در حال برگزاری بوده اند و موفق ترین سیستم آموزش زبان انگلیسی در ایران بوده و صدها زبان آموز در کلاسهای نیمه خصوصی و خصوصی استاد عطایی توانسته اند از این دوره ها بالاترین بهره را ببرند.

پکیج آموزش زبان انگلیسی بر پایه سیستم آنالیزی استاد عطایی

افراد زیادی هستند که مایل به شرکت در دوره های استاد عطایی هستند ولی قادر به شرکت در کلاسها نمیباشند. بسته آموزش زبان انگلیسی استاد عطایی بهترین روش یادگیری زبان بدون استاد و کلاس میباشد که تمامی مطالب آن کاملا منطبق بر سیستم آموزشی آنالیزی استاد عطایی میباشد.

جهت سفارش بسته آموزشی زبان انگلیسی استاد عطایی روی این لینک کلیک نمایید.

کلاس آنلاین آموزش زبان انگلیسی بر پایه گرامر آنالیزی استاد عطایی

کلاسهای آنلاین استاد عطایی همگی بر اساس سیستم آنالیزی ارایه میشوند و با نام کلاس دانش زبان انگلیسی استاد عطایی از اردیبهشت سال ۹۸ بصورت منظم هر ۲ ماه یک بار شروع میشوند. موفقیت کلاس دانش زبان غیرحضوری استاد عطایی در حدی بوده که با توجه به در طول یک سال تعداد زبان آموزان مدرسه مجازی عطایی آنلاین ۱۰ برابر شده و این نشان دهنده کیفیت بسیار بالای این دوره هاست که نه تنها چیزی کم از دوره های حضوری استاد عطایی ندارد بلکه قابل رقابت با این دوره ها میباشد.

علی اکبر عطائی

علی اکبر عطائی مدرس زبان انگلیسی با تجربه 13 ساله تدریس حرفه ای - مبتکر سیستم آموزشی آنالیزی - برگزار کننده کلاس های دانش زبان (حضوری و غیرحضوری) - پادکستر

‫2 دیدگاه ها

  1. درود بر شما استاد آموزش ها عالی هستند ولی هزینه ها بالا که هر کسی نمیتونه خرید کنه به نظرم بسته هارو تفکیک تر کنید با قیمت مناسب که فروش بالاتری داشته باشه و خیلی ها بتونند خریداری کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا