مکالمه آیلتس

کسب نمره بالاتر در مکالمه آیلتس | نبایدهای مکالمه آیلتس

کسب نمره بالاتر در مکالمه آیلتس اصلا سخت نیست و در حقیقت با دانستن یک سری توقعات میتونید که به نمره بالاتری در امتحان مکالمه آیلتس برسید.

 

چگونگی کسب نمره بالاتر در مکالمه آیلتس

همانطور که در مباحث گذشته مطرح شد، امتحان مکالمه آیلتس در حقیقت یک مصاحبه دو نفره میباشد بین ممتحن و داوطلب شرکت در امتحان آیلتس. ممتحن آیلتس یک سری توقعات از داوطلب داره که در صورت برآورده شدن اون توقعات به دانشجو نمره داده میشه. در مبحثی دیگه حتما درباره توقعات ممتحن با شما صحبت خواهم کرد ولی در این مطلب قصد دارم درباره نبایدهای امتحان مکالمه آیلتس با شما صحبت کنم. کارهایی که نباید یک داوطلب امتحان آیلتس انجام بده چون انجام اونها باعث کسر نمره میشه.

سوال را تکرار نکنید

به هیچ عنوان سوالی که ممتحن از شما میپرسه رو تکرار نکنید. این روش غیر طبیعی هست و باعث میشه که نمره کمتری به شما تعلق بگیره.

 

از ممتحن درخواست نکنید که سوال را تغییر دهد

به هیچ عنوان تکرار میشه به هیچ عنوان از ممتحن درخواست تغییر سوال رو نکنید. ممتحن به دنبال اطلاعات شما نیست بلکه به دنبال اینه که بدونه آیا شما میتونید از دانش زبانی خودتون استفاده کنید. پس صحبت کنید و طوری صحبت کنید که دانش زبان خودتون رو به رخ ممتحن بکشید.

 

با یک کلمه یا جمله پاسخ ندهید.

بدترین نوع پاسخ در آیلتس گفتن یک کلمه هست و بعد از اون گفتن فقط یک جمله. باید جملات شما بلند باشند و حداقل ۲ یا ۳ جمله مرتبط

 

جملات خود را تکرار نکنید

مخصوصا در بخش ۲ و ۳ مکالمه آیلتس داوطلب ممکن هست که کمبود پاسخ داشته باشه ولی به هیچ عنوان یک جمله نباید ۲ یا ۳ بار تکرار بشه چون نشانه عدم تسلط کافی میباشد.

به بیراهه نروید

بعضی اوقات داوطلب برای پاسخ به سوال در مورد مطلبی دیگه صحبت میکنه که به اصطلاح میگیم off topic شده. برای مثال اگر در مورد اوقات فراغت از شما سوال شد و شما درباره ماشین سواری صحبت میکنید نباید بعدش شروع کنید درباره ماشین های دیگه صحبت کنید. چون بحث اصلی درباره اوقات فراغت هست و نه انواع ماشین.

 

سریع صحبت نکنید

سریع صحبت کردن نه تنها به کسب نمره بالاتر کمک نمیکنه بلکه باعث میشه که حرف های شما نامفهوم بشه و در نتیجه نمره کسب نکنید.

 

 من و من نکنید

مِن و مِن کردن اگر برای کسب ایده مکالمه باشه مساله ای نیست ولی اگر زیاد بشه یعنی داوطلب امتحان آیلتس fluent نیست و نمره پایین تری کسب میشه.

 

به میز یا زمین نگاه نکنید

با نگاه کردن به زمین یا میز، ممتحن حس عدم اعتماد به نفس رو درک میکنه و نمره کمتری به شما میده. سعی کنید به ممتحن نگاه کنید.

 

از کلمات و اصطلاحات غیر رسمی پرهیز کنید

امتحان آیلتس یک موقعیت نیمه رسمی هست و نباید از کلمات غیر رسمی استفاده کرد. برای مثال I got به جای I have نباید استفاده بشه یا hi بجای hello نباید گفته بشه.

 

از کلمات و اصطلاحات خیلی رسمی پرهیز کنید

امتحان آیلتس یک موقعیت نیمه رسمی هست و نباید از کلمات خیلی رسمی استفاده کرد. برای مثال استفاده از comprehend بجای understand ممکنه به ممتحن نشان بده که سطح لغتی بالایی دارید ولی استفاده بیش از حد از این کلمات رسمی باعث غیر طبیعی شدن مکالمه شده و نمره بالایی به شما تعلق نخواهد گرفت.

 

پاسخ ها را حفظ نکنید

به هیچ عنوان پاسخ ها را حفظ نکنید. ممتحنین آیلتس کاملا تسلط به کارشون دارن و سریعا متوجه خواهند شد که پاسخ های شما آماده شده هست و بعد سعی میکنن با کمی تغییرات در سوالات داوطلب رو گیج کنند تا سوالات حفظی مشخص تر بشه و بعد نمره کامل از دست خواهد رفت.

 

آرام صحبت نکنید

در صورت آرام صحبت کردن ممتحن قادر به شنیدن صحبت های شما نخواهد بود و شاید پاسخ درست شما شنیده نشه و نمره از دست بدید.

 

نظر ممتحن برای شما مهم نباشد

ممتحن نظر خود را در نمره شما اعمال نمیکند پس از نظر ممتحن نترسید و هر پاسخی که فکر میکنید به نمره گرفتن شما کمک میکنه رو استفاده کنید.

 

از تعداد زیادی گرامر و لغات استفاده نکنید

استفاده بیش از حد از ساختارهای گرامری پیچیده و غیر طبیعی و زیاده روی در استفاده از لغات سخت باعث میشه که صحبت های شما غیر طبیعی بشه و برخلاف تصور شما نمره از خواهید داد.

 

با پیروی کردن نکات بالا و نبایدهای مکالمه آیلتس ، کسب نمره بالاتر در مکالمه آیلتس بسیار ساده تر خواهد بود. با مطالب دیگر ما همراه باشید.

علی اکبر عطائی

علی اکبر عطائی مدرس زبان انگلیسی با تجربه 13 ساله تدریس حرفه ای - مبتکر سیستم آموزشی آنالیزی - برگزار کننده کلاس های دانش زبان (حضوری و غیرحضوری) - پادکستر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا